Na TV3 si vsako sredo ob 17.30 lahko ogledate serijo Reportaže Jona Sistiage. Španski raziskovalni novinar se ne ustraši ničesar, kot pričajo njegove oddaje in filmi, saj se v njih loteva najrazličnejših tem, od krvave trgovine z okli do preprodaje ljudi.
Jon se je pred 53. leti rodil v Španiji. Po diplomi iz novinarstva in doktoratom iz mednarodnih odnosov je poročal s kriznih območij, kot so Ruanda, Severna Irska, Kolumbija, Bližnji vzhod, Kosovo, Afganistan. Včasih se znajde tudi v hudi nevarnosti. Tako so ga na primer 2. aprila 1999 srbske čete skupaj s snemalcem Bernabéjem Domínguezom aretirale, ko sta na meji med Kosovom in Republiko Makedonijo snemala prihod vlaka z begunci. Izpustili so ju čez pet dni. Jon in snemalec José Couso sta poročala tudi o začetku iraške vojne. Tam je preživel celotno fazo bombardiranja in padca diktatorja Sadama Huseina. Kot je zapisal v svoji knjigi Nobena vojna ni enaka drugi (2004), je v napadu ameriških sil na hotel, v katerem so bivali novinarji mednarodnih medijev, umrl njegov prijatelja in sodelavec José Couso. Istega leta je prejel nagrado za novinarstvo Ortega y Gasset.
»Zame sta pri nastajanju dokumentarcev najpomembnejši dve stvari: da predstavim tematiko z različnih strani in predvsem, da dam glavno besedo žrtvam,« pravi Jon. »Ogromno mi pomeni, če jih vidijo ljudje, ki so doživeli travme, o katerih poročam, in mi zaupajo, da sem zadel bistvo, da so dejansko s pomočjo mojega dela ne le podoživeli grozote, ampak jih vsaj deloma premagali, da se je z njimi začelo njihovo zdravljenje, telesno in predvsem duševno.«