Beremo: Na klancu

Tina Vrščaj je avtorica z nagrado modra ptica 2022 nagrajenega romana Na klancu.
To je družinski in ljubezenski roman, ki prinaša zgodbo, s katero se lahko poistovetimo, saj  knjiga predstavlja današnje medsebojne odnose.

V ospredju zgodbe je odnos med Evo in Gregorjem, ki z dvema deklicama živita na Klancu in počasi spoznavata, da se njune temeljne vrednote ne ujemajo povsem … On je edini hranilec družine in zato odsoten pogosteje, kot si želijo. Je tudi navdušen nad tehnologijo, od katere živi, medtem ko se njej zdi nujno paziti na okolje, v katerem živijo. Hiša na hribu ni idealno bivališče, a omogoča vsaj prostor za skupno bivanje – potem pa se stvari še bolj zapletejo. Iz hiše se bo treba izseliti in pod pritiski pokajo človeške vezi.

V partnerski odnos se priplazi odtujenost, ki jo še krepi razhajanje glede vzgoje in odnosa do okolja. Eva skuša živeti življenje mimo sodobnih tehnologij in okoljsko zavedno, v skrbi za usodo Zemlje, hkrati pa si želi poiskati službo, da bi prispevala v vse bolj prazen družinski proračun. Toda prav ta njena prizadevanja postajajo pomembni razlogi za to, da se par vse bolj odtujuje in s številnimi poskusi in napakami išče izgubljeno strast.

Tina Vrščaj v medgeneracijski zgodbi, ki se kot na Cankarjevem Klancu ponavlja vedno znova, poleg ekologije in kritike družbenih omrežij prevprašuje tudi odnos med spoloma, vprašanja materinskosti … – ter zadene v samo bistvo današnjega časa in odnosov. Moški odhajajo, zapuščajo družino, ženska prevzame skrb za družino … Hčerki vidita več, kot si mislita starša, in čutita, da reči niso več urejene. Se bo treba spustiti v dolino? Kako globoko?

Avtorica zgodbo, ki se lepo bere, zapisuje v nizu zaokroženih, razgibanih in dramatičnih prizorov, ki se sestavljajo v življenjski mozaik. Kljub kompleksni vsebini oziroma ravno sredi nje preseneča tudi s trenutki čiste lepote, topline in miru.